P.Coelho sakė - gyvenimas sudėtas ne iš troškimų, o iš visų mūsų poelgių.
Gyventi, reiškia veikti. Ir mąstyti. Ir rašyti.
-
Užrašai / Apie Strategiją / Kaip mokytis iš savo patirties?

Kaip mokytis iš savo patirties?

Žmonės, kurie gyvenime pasiekia jiems svarbių dalykų, sako, kad esminių įgūdžių savo tikslams pasiekti jie išmoko iš savo pačių darbo ir praktikos – sudėtingų užduočių, gerų ir blogų bosų, mentorių, kolegų, iš sunkių gyvenimo situacijų ir tų įvykių, kuriuos jiems praėjus vadiname sudėtingais (čia toks sušvelnintas pavadinimas, nes kartais tas situacijas vadiname tiesiog bėda").

Mokslininkai ištyrė, kad 75% įgūdžių, kurių reikia sėkmingam vadovo ir lyderio darbui, atsiranda ne iš formalių paskaitų ir mokslo. Tris ketvirtadalius to, ko mums reikia, kad sektųsi, mes gauname iš subtilios savo darbo patirties ir kolegų gyvų" situacijų stebėjimo kombinacijos.

Tad klausimas, kaip mokytis iš patirties, yra svarbus, o atsakymas į jį nėra toks jau savaime suprantamas. Vieniems sekasi geriau, kitiems prasčiau:

Ką gi daro tie, kuriems sekasi?

Tyrimai parodė, kad tie žmonės, kurie sėkmingiausiai mokosi iš patirties, naudoja labai įvairias mokymosi taktikas. Tyrėjai išskyrė keturias jų grupes: 1) mokymasis per pojūčius, 2) mąstymą, 3) veiksmą arba 4) pasitelkiant kitų pagalbą. Kiekvieną grupę sudaro keletas mokymosi metodų, o įvairiapusiškas jų taikymas ir yra profesinės sėkmės raktas.

Kai kurios mokymosi taktikos mums yra labai natūraliai priimtinos, tad jas taikome automatiškai ir tai nereikalauja papildomų pastangų ar specialaus mąstymo. Yra žmonių, kurie linkę imtis veiksmo daug nesvarstydami bet kokiose situacijose. Yra žmonių, kurie prieš bet ką darydami nori galvoje susikurti keletą galimų sprendimo scenarijų.

Nei viena taktika pati savaime nėra efektyvesnė už kitą. Kartais reikia gerai apgalvoti iš anksto, kartais reikia tiesiog veikti, o galvoti vėliau. Problemų neišvengiame tuomet, kai tą pačią taktiką taikome bet kuriose situacijose. Efektyvesni tampame tuomet, kai galime sąmoningai pasirinkti veikimo taktiką pagal situaciją, o ne veikdami kaip mums patinka. Todėl tapti įvairiapusišku nėra paprasta. Kai kurios mokymosi taktikos prieštarauja mūsų prigimčiai, todėl jų imtis reiškia eiti prieš save ir tai tikrai nėra lengva.

Analizuodami sėkmingus savo profesijose žmones tyrėjai išsiaiškino, kad tų, kuriems geriausiai sekasi pasiekti ambicingų rezultatų, mokymosi taktikų spektras yra pats plačiausias. O mažiau sėkmingi profesionalai yra atsargesni ir mažiau linkę išbandyti naujus mokymosi būdus. Tyrimai taip pat parodė, kad galima išmokti mokytis. Tai vadinama meta-pažinimu, t.y. sąmoninga mūsų mokymosi savianalize.

Kai žmonės imasi tyrinėti tai, kaip jie mokosi, jie gauna galimybę sąmoningai taikyti jiems neįprastas mokymosi taktikas. Tai būdas išstumti save iš komforto zonos ir įgyti naujų įgūdžių. Juk kiekviena situacija, su kuria susiduriame savo praktikoje, yra vis kitokia, tad kuo didesnis mūsų asmeninis mokymosi taktikų arsenalas, tuo labiau esame pasirengę pasitikti kasdienio gyvenimo iššūkius.


Norite pasikalbėti plačiau? Parašykite arba paskambinkite +370 659 01886