P.Coelho sakė - gyvenimas sudėtas ne iš troškimų, o iš visų mūsų poelgių.
Gyventi, reiškia veikti. Ir mąstyti. Ir rašyti.
-
Užrašai / Apie Strategiją / Džiaugtis pokyčiais

Džiaugtis pokyčiais

2012-03-25

Skaičiau R.Branson'o knygą Business stripped bare", apie žmogų, kuris, mano galva, yra šiuolaikinio pasaulio pokyčių etalonas.


R.Branson'as rašo: Nieko čia gero, kai kas nors sako būk pasirengęs pokyčiams" arba džiaukis pokyčiais" ar dar kokia nors klišė, kurių pilnos šiandieninės verslo knygos. Jei žiūrėsim į plikus faktus, tai pokytis dažniausiai yra grėsmė. Tai yra tai, kas kėsinasi tave pražudyti. Ir pažiūrėkim tiesai į akis vieną dieną tikrai pražudys".

Labai žemiškas požiūris. Taip rašo žmogus, kurio įmonės iš esmės keičia verslo praktiką tose srityse, kur dauguma mano, kad viskas seniai atrasta ir žinoma, pvz., oro linijų arba traukinių versle, arba muzikos prekyboje (iš viso suskaičiavau 54 Virgin" grupės įmones). Toks požiūris vis gi Virgin" komandos nesustabdo imtis veiksmo, tačiau tai darydami jie niekada nepaleidžia iš akiračio tikrovės. Kad ir ką gero darytum šiame pasaulyje, daugumai žmonių dėl to, ką tu darai ar rengiesi daryti, bus negerai. Ne dėl to, kad kaip nors pakenktum. O dėl to, kad pasikeis tai, kas įprasta. Ir jau vien to užtenka, kad įsijungtų signalas smegenyse – vyksta kažkas nepažįstama = kyla grėsmė.

Štai todėl mūsų draugai ir artimieji visai nesidžiaugia, kai mes apsisprendžiame gyvenime ką nors pakeisti. Ne dėl to, kad jie mums linkėtų blogo. Tiesiog suveikia savisaugos instinktas ir žmonės elgiasi, kaip reikalauja jų DNR genuose ilgos evoliucijos užkoduoti perspėjimai. 

Jei nori gyvenime ką nors iš esmės pakeisti  reikia išdrįsti nugalėti savo savisaugos instinktą. O tai labai panašu į tai, kas alpinistui reiškia įkopti į Everestą. Reikia savyje rasti jėgų nugalėti instinktą, kuris evoliucijos eigoje padėjo žmogui išgyventi atšiauriomis gamtos sąlygomis. Tai reiškia, kad turi nugalėti savo biologinį instinktą, įrašytą į DNR. Jei atrodo, kad tai paprasta, pamėginkite savaitę nevalgyti. Na gerai, vieną dieną. Ir pamatysim, kiek valios reikia eiti prieš savo biologinį poreikį. Aš, pvz., tampu irzli ir labai pikta, jei vakare laiku nepavalgau. 

Priimti pokytį reiškia atsiverti nežiniai, sukelti grėsmę savo dabartinei būčiai ir išdrįsti tapti pažeidžiamam. Negana to, tavo artimiausia aplinka dažnai stengiasi tau padėti" atverti akis ir parodyti tiesą, apsaugoti nuo būsimų negandų, pataria neišsišokti ir nepersistengti.

Ir viskas dėl to, kad nebeturime kito pasirinkimo. Pasaulis pasikeitė. Jau niekada nebus kaip buvo. Tai ne krizė  gyvenimas toks ir yra. Negrįš nei stabilumas, nei aiškumas. Mes neturime pasirinkimo  mums reikia tapti pažeidžiamiems, kad išmoktume gyventi naujomis sąlygomis globaliame pasaulyje, nes jis jau niekada nebus toks, kokį mes pažinojome.

Brene Brown savo nuostabioje kalboje TED konferencijoje, remdamasi savo ilgamečiais tyrimais ir asmenine drąsa, labai įkvepiančiai pasakoja, kad pažeidžiamumas yra būtina kūrybiškumo ir inovacijų sąlyga. Ir dar  kad gebėjimas būti pažeidžiamu yra žmogaus drąsos matas.